National Assembly of the Republic of Bulgaria - Home
National Assembly
of the Republic of Bulgaria
Members of parliament
Export in XML Export in XLS Export in CSV
DANAIL DIMITROV KIRILOV
DANAIL DIMITROV KIRILOV
  • Date of birth : 25/06/1970 Dimitrovgrad, Bulgaria
  • Profession: Jurist;
  • Languages: English;Russian;
  • Political force: PP GERB 33.54%;
  • Constituency: 23-SOFIA 1;
  • Member of the previos NA: 42nd NA; 43rd NA;
  • E-mail: danail.kirilov@parliament.bg
Parliamentary activity
44th National Assembly
Member 19/04/2017 - present
Parliamentary group of PP "GERB"
Member 19/04/2017 - present
Committee on Legal Affairs
Chairperson 10/05/2017 - present
Energy Committee
Member 10/05/2017 - present
Delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe
Deputy Representative 11/05/2017 - present
Friendship group Bulgaria - United Kingdom
Member 23/06/2017 - present
Friendship group Bulgaria - Greece
Member 23/06/2017 - present
Friendship group Bulgaria – France
Member 23/06/2017 - present
Friendship group Bulgaria - Ireland
Member 05/07/2017 - present
Presented Bills
Parliamentary control