National Assembly of the Republic of Bulgaria - Home
National Assembly
of the Republic of Bulgaria
Members of parliament
Export in XML Export in XLS Export in CSV
ANNA NIKOLAEVA SLAVOVA
ANNA NIKOLAEVA SLAVOVA
  • Date of birth : 05/01/1978 Sofia, Bulgaria
  • Profession: Economist;
  • Languages: English;Spanish;
  • Political force: BSP for Bulgaria 27.93%;
  • Constituency: 25-SOFIA 3;
  • Member of the previos NA:
  • E-mail: anna.slavova@parliament.bg
Parliamentary activity
44th National Assembly
Member 26/06/2019 - present
Parliamentary Group "BSP for Bulgaria"
Member 26/06/2019 - present
Committee on Education and Science
Member 10/07/2019 - present
Healthcare Committee
Member 10/07/2019 - present
Friendship group Bulgaria - Argentina
Member 10/07/2019 - present
Friendship group Bulgaria - Spain
Member 10/07/2019 - present
Friendship group Bulgaria - Cuba
Member 10/07/2019 - present
Friendship group Bulgaria - Morocco
Member 10/07/2019 - present
Friendship group Bulgaria - Mexico
Member 10/07/2019 - present
Friendship group Bulgaria - Tunisia
Chairperson 31/07/2019 - present
Presented Bills
Parliamentary control